کارت سوخت

کارت سوخت و سهمیه بندی بنزین

سيستم رمزگذاري كارت‌هاي هوشمند سوخت

تولائي معاون فني طرح كارت هوشمند سوخت تصريح كرد: با اعلام زمان آغاز طرح از سوي ستاد تبصره 13، امكان رمزگذاري اختياري كارت‌ها در اختيار همه دارندگان كارت‌هاي هوشمند سوخت قرار مي‌گيرد كه پيش از آن نيز از تلويزيون و رسانه‌هاي جمعي،‌ اطلاع‌رساني درباره نحوه رمزگذاري كارت‌ها انجام خواهد شد.
به گفته وي، گذاشتن رمز روي كارت، اختياري است و همانند كارت‌هاي عابر بانك‌ها، يك رمز چهار رقمي به هر كارت توسط مالك آن اختصاص مي‌يابد.

تولائي در ادامه يادآور شد: در صورتي كه رمز كارت فراموش شود، دارنده كارت سوخت تا پنج مرتبه مي‌تواند رمز‌هاي گوناگون احتمالي را امتحان كند. پس از آن كارت اصطلاحا قفل يا بلاك مي‌شود. پس از آن دارنده كارت بايد به همراه كارت شناسايي معتبر خود و خودرو به همراه كارت به مناطق و نواحي شركت ملي پخش مراجعه كند.
وي افزود: در آنجا پس از اثبات مالكيت كارت، رمز آن برداشته شده و كارت دوباره در اختيار مالك قرار مي‌گيرد.
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم آذر 1386ساعت 2:37  توسط رضا  | 

نحوه رمزگذاری کارت سوخت دهه اول دی ماه اعلام می شود

مهندس احمد تولایی گفت: جزئیات کامل نحوه رمزگذاری کارت هوشمند سوخت دهه اول دی ماه امسال اعلام می شود.
به گزارش نفت تایمز، معاون فنی سامانه کارت هوشمند سوخت در گفت و گو با خبرنگار شانا افزود: رمزگذاری کارت هوشمند سوخت، یک قابلیت امنیتی است که دارندگان کارت سوخت می توانند به اختیار خود آن را  فعال کنند.
وی ادامه داد: تلاش شده است این قابلیت در نهایت سادگی انجام شود تا شهروندان، بدون پیچیدگی و بروز مشکل، کارت خود را رمزگذاری کنند و امنیت آن را برای جلوگیری از سوء استفاده افراد سودجو افزایش دهند.
تولایی یادآوری کرد: هم اکنون از طریق پخش یک برنامه انیمشینی (نقاشی متحرک رایانه ای) در قالب آگهی، برخی جزئیات روش فعال کردن رمز بر کارت هوشمند سوخت از سیمای جمهوری اسلامی پخش می شود و به زودی نیز بروشورهای ویژه ای برای اطلاع رسانی دقیق از نحوه رمزگذاری بر کارت سوخت نیز توزیع خواهد شد.
وی در باره چگونگی روش رمزگذاری بر کارت های سوخت، اظهار داشت: پس از فعال شدن این سیستم که به زودی اعلام می شود، با ورود کارت سوخت به دستگاه کارت خوان و فشاردادن دکمه تایید (دکمه سبز رنگ بر روی دستگاه کارت خوان)، حافظه سیستم به طور خودکار و هوشمند عمل و از دارنده کارت در خواست می کند: آیا می خواهید کارت خود را رمزدار کنید؟ که در این هنگام کافی است دوباره دکمه تایید را فشار داد.
تولایی افزود: پس از این مرحله، دارنده کارت یک عدد چهار رقمی را برای رمز خود انتخاب و وارد می کند، سپس دستگاه کارت خوان از دارنده کارت سوخت می خواهد تا دوباره رمز خود را وارد کند که در واقع مرحله «تایید رمز» است و پس از تایید رمز نیز، دوباره دکمه تایید (دکمه سبز رنگ) را باید فشار داد تا رمز کارت سوخت فعال شود.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر 1386ساعت 1:49  توسط رضا  | 

سودجویی برخی افراد برای گازسوز کردن خودروها!

بر اساس گزارش‌های رسیده، عده ای ناشناس با اعلام شماره حساب و دریافت وجه از متقاضیان، اقدام به ثبت نام برای تبدیل خودروهای شخصی به دوگانه سوز کرده‌اند.
به گزارش نفت تایمز به نقل از شانا، این شماره حساب‌ها از طریق پایگاه اینترنتی یا ارسال پیام کوتاه به تلفن‌های همراه اعلام شده است. برای مثال پایگاهی با عنوان بهینه‌سازان به آدرس www.behinesazansokht.ir با هدف سودجویی به طراحی فرم ثبت نام برای تبدیل خودروهای شخصی به دوگانه‌سوز در مقابل دریافت وجه نقد یا واریز به شماره حساب اعلام شده، مبادرت کرده است.
بر پایه این گزارش، شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در اطلاعیه ای اعلام کرد: شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت تنها متولی دوگانه‌سوز کردن خودروهای درحال تردد در کارگاه‌های تبدیل خودرو سراسر کشور است و هرگونه اطلاع رسانی در این باره با امضای این شرکت و اعلام در روزنامه‌های کثیرالانتشار، صدا و سیما و پایگاه اطلاع رسانی www.ifco.ir طبق روال گذشته صورت خواهد گرفت.
 در این اطلاعیه تاکید شده است: انتشار هر گونه فراخوان و اطلاعیه‌ای با نام‌های مشابه شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت به منظور تبدیل خودروهای بنزینی به دوگانه سوز خلاف روال مجاز و غیر قانونی است.
در این اطلاعیه از همه متقاضیان، درخواست شده است که به منظور جلوگیری از سوءاستفاده افراد سودجو و همین طور پیشگیری از خطرهای مالی و جانی که این قبیل نصب‌های غیر مجاز به دنبال دارد، تنها از طریق تماس با تلفن مرکز اطلاع رسانی شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت 02181911 یا مراجعه به پایگاه رسمی این شرکت www.ifco.ir  اطلاعات صحیح در باره تبدیل نحوه تبدیل خودرو را دریافت کنند.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر 1386ساعت 1:46  توسط رضا  | 

خودروهای نو و باك‌های نیمه‌پر

تحویل خودروهای نو و مقدار بنزین موجود در آن‌ها نیز مساله دیگری است كه بسیاری از صاحبان خودرو از آن گله‌مندند. طبق اعلام، خودروسازان می‌بایست خودروهای تحویلی را به همراه باك پر از بنزین به صاحبانشان تحویل دهند، ولی در مواقعی گزارش شده كه خودروها با بنزین كمتر از حجم واقعی خودرو تحویل داده شده‌اند.

در این باره این مقام مسوول در طرح كارت هوشمند سوخت به ایسنا اظهار كرد: در خصوص باك خودروهای صفر كیلومتر نیز باید باك خودرو 50 لیتر بنزین داشته باشد، اما عملا این مقدار بین 10 تا 15 لیتر بیشتر نیست كه دلیل آن نیز این است كه نمایندگی‌ها سوخت كم به خودرو تزریق می‌كنند.

طبق گفته وی، سهمیه بنزین خودروهای صفر كیلومتر به صورت فله‌ای در اختیار خودروسازان قرار داده‌ شده است و در صورت مشاهده تخلف باید موضوع را از آن‌ها پیگیر شد.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر 1386ساعت 1:37  توسط رضا  | 

سهميه جديد بنزين خودروها در دور دوم سهميه‌بندي اعلام شد

 اطلاع كليه دارندگان محترم خودرو و موتورسيكلت مي‌رساند براساس تجربيات حاصله از دوره 6 ماهه سهميه‌بندي بنزين، تغييراتي به شرح ذيل از ابتداي دي ماه سال جاري در نحوه اختصاص سهميه به خودروها و موتورسيكلتها اعمال مي‌شود:

1-  سهميه بنزين خودروهاي سواري شخصي از ابتداي دي ماه سال جاري تا پايان فروردين سال 87 (چهارماه) به ازاء هرماه 120 ليتر جمعاً 480 ليتر بطور يكجا لحاظ مي‌گردد.باقيمانده سهميه مصرف نشده از دوره اول بصورت كامل به دوره دوم انتقال خواهد يافت.
2-  سهميه بنزين موتورسيكلت‌ها از ابتداي دي ماه جاري ماهيانه 36 ليتر خواهد بود.
3-  سهميه بنزين وانتهاي نوع 2 كه در دوره قبل ماهيانه 450 ليتر در نظر گرفته شده بود از ابتداي دي ماه سال جاري ماهيانه 400 ليتر لحاظ مي‌گردد. ضمناً سهميه وانت‌هاي نوع 1 كماكان ماهيانه 600 ليتر مي‌باشد.
4-  سهميه بنزين تاكسي‌هاي بنزين سوز از ابتداي دي ماه سال جاري ماهيانه 700 ليتر مي‌باشد.
5- سهميه بنزين تاكسي‌هاي دوگانه سوز از ابتداي دي ماه سال جاري ماهيانه 400 ليتر منظور مي‌گردد
و بر اساس تصميمات متخذه جهت روانسازي سوختگيري خودورهاي مذكور بيشتر جايگاههاي عرضه گاز طبيعي (CNG) با هماهنگي لازم صرفاً به سوختگيري تاكسي‌ها اختصاص خواهند يافت.
6-   همچنين سهميه قابل توجهي جهت استفاده بنزين خودروهاي عمومي روستائي در نظر گرفته شده است كه از طريق فرمانداريها اختصاص مي‌يابد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آذر 1386ساعت 0:54  توسط رضا  | 

دزد كارت سوخت مقابل دوربين مخفي

 17 آبانماه سال جاري، وقتي عقربه‌هاي ساعت 2 بامداد را نشان مي‌داد، راننده خودروي پيكاني به پمپ بنزيني در شهرستان رشت رفت و ادعا كرد كارت سوختش را در جايگاه جا گذاشته است.اين مرد كه دستپاچه بود وقتي از مسوولان شنيد كه اطلاعي از كارت سوخت وي ندارند، نااميد شده بود كه اطلاع يافت پمپ بنزين مجهز به دوربين مخفي است. با بازبيني فيلم اين دوربين كه براي فيلمبرداري از فضاي دور پمپ بنزين تعبيه شده است، مسوولان پمپ بنزين متوجه شدند استثنائاً شماره خودرويي كه پشت سر پيكان صاحب كارت سوخت بود، به صورت واضح فيلمبرداري شده است.
فرداي آن روز، با طرح شدن شكايتي در دادسراي رشت، دستور توقيف خودروي پيكان آردي صادر شده و در اختيار ماموران پليس كل كشور قرار گرفت تا اينكه 20 روز بعد ماموران گشت تهران، خودروي فراري و راننده‌اش را بازداشت كردند.
تحقيقات از سوي داديار پيرگزي از شعبه سوم دادسراي امور جنايي تهران مشخص شد دوربين مخفي و پليس به هدف زده‌اند و راننده 32 ساله همان سارق كارت سوخت بوده است.اين مرد جوان در بازجويي‌ها گفت: «تصور نمي‌كردم برداشتن پنهاني كارت سوخت سرقت تلقي شود، وسوسه شدم خصوصاً اينكه مسافر رشت بودم و بنزين كم داشتم». وي ادامه داد: «در كارت سوخت 200 ليتر بنزين بود كه در اين مدت همه بنزين‌ها را استفاده كردم و تصور نمي‌كردم به اين اندازه بدشانس باشم».بنا به گزارش خبرنگار جنايي ما، كارت سوخت به مالباخته برگردانده شد، جريمه استفاده از 200 ليتر بنزين نيز در اختيار وي قرار گرفت و مالباخته دزد كارت سوخت خود را بخشيد.
+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم آذر 1386ساعت 11:16  توسط رضا  | 

سهميه بنزين خودروهاي شخصي به 120 ليتر افزايش يافت

به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس، غلامحسين نوذري صبح امروز در حاشيه همايش بين‌المللي تحولات ژئوپلوتيك انرژي ونقش گاز طبيعي در جمع خبرنگاران از بررسي موضوع سهميه‌بندي و نقاط قوت و ضعف پروژه خبر داد و گفت: سعي مي كنيم در نشست‌هاي متعددي كه برگزار مي‌شود نقاط قوت و ضعف پروژه سهميه‌بندي مورد بررسي دقيق قرار گيرد.
وزير نفت با اعلام خبر نهايي شدن افزايش سهميه خودروهاي شخصي به 120 ليتر در ماه گفت: 20 ليتر به سهميه قبلي در ماه اضافه خواهد شد.
نوذري همچنين از احتمال كاهش سهميه خودروهاي دو گانه‌سوز خبر داد و گفت: هنوز ميزان كاهش تعيين نشده است.
+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم آذر 1386ساعت 1:9  توسط رضا  | 

سهميه بنزين خودروهاي دوگانه سوز از ابتداي ماه آينده کاهش مي‌يابد

محمدرضا نعمت‌زاده در ادامه افزود: سهميه بنزين خودروهاي دوگانه سوز از ابتداي ماه آينده، با توجه به نوع خودرو، ماهانه بين 60 تا 90 ليتر خواهد شد. وي گفت: سهميه سوخت خودروهاي دوگانه سوز از ماه آينده از بنزين به دوگانه سوز با اولويت خودروهاي عمومي‌(وانت ، تاكسي و غيره) تغيير مي‌کند. معاون وزير نفت و مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران افزود: خودروهاي دولتي دوگانه سوز نيز شامل اين طرح مي‌شوند. نعمت‌زاده درباره علت اجراي اين طرح تصريح کرد: با توجه به افزايش جايگاه‌هاي عرضه سوخت گاز طبيعي فشرده (CNG) و تکميل خودروهايي كه تا کنون سيلندر سي ان جي آنها نصب نشده بود، بنا بر اين بهتر است سهميه بنزين خودروهاي دوگانه سوز کاهش يابد. وي همچنين درباره سهميه خودروهاي شخصي دوگانه سوز گفت: سهميه خودروهاي دوگانه سوز شخصي نيز با يک ماه فاصله از ابتداي بهمن کاهش مي‌يابد.
نعمت‌زاده افزود: ستاد تبصره 13 اواخر آذر اين تصميم را نهايي و به اطلاع عموم مردم مي‌رساند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم آذر 1386ساعت 23:58  توسط رضا  |